Salesforce stawia na agenty AI
Salesforce to topowe narzędzie CRM (zarządzanie sprzedażą, klientami, analityka itp.), posiadające bardzo duży kawałek rynku.
CEO Mark Benioff obstawia, że przyszłość w wielu branżach to “cyfrowa praca”, która będzie wykonywana głównie przez agenty AI, czyli autonomiczny zautomatyzowany proces bez udziału człowieka - jak np. zamawianie i przejazd taksówką z autopilotem, składanie i realizacja zamówień, uzyskanie pomocy technicznej.
Firma uruchomiła platformę Agentforce, która umożliwi tworzenie agentów z dostępem do popularnych narzędzi, jak np. Slack (komunikator wewnątrz firmy) czy Tableau (biznesowe narzędzie analityczne), do których wspomniany cyfrowy pracownik będzie miał dostęp - będą źródłem wiedzy i interfejsem do komunikacji. Mogą być dostępne dla klientów, jak i wewnątrz zespołu - zwiększając jego produktywność.
Salesforce już wdrożył tę technologię u siebie, już obsługuje tysiące klientów z użyciem agentów AI.
Obiecujący rezultat: 50% mniej eskalacji do pracowników helpdesku.
Nowości od NVIDIA
Odbyła się prezentacja nowych chipów, technologii i sprzętu od NVIDII.
Dawniej znani głównie z wydajnych kart graficznych, później skutecznych koparek kryptowalut, teraz są graczem nr 1 w sprzęcie do centrów obliczeniowych odpowiedzialnych za działanie i rozwój AI.
Nowa generacja chipów Blackwell (4x większa wydajność przy tym samym zużyciu energii) skupia się na optymalizacji i wsparciu przetwarzania AI w grach i aplikacjach. Bardzo ciekawą propozycją będzie mały i stosunkowo tani komputer stacjonarny DIGIS z możliwością treningu modeli z 200B parametrów.
Wejście w segment autonomicznych pojazdów: samochód osobowy z Toyotą, samochód ciężarowy z Aurora i Continental. DriveOS będzie systemem operacyjnym odpowiedzialnym za działanie i bezpieczeństwo.
Agenty AI - mocna zapowiedź wsparcia technologicznego NVIDIA dla tworzenia agentów AI. “Dział IT stanie się działem HR dla Agentów AI”.
Współpraca z Meta związana z rozwojem ich modelu Llama, który dostępny jest jako open-source
Roboty jako kolejny segment, w którym NVIDIA chce być obecna. Technologia Cosmos ma zapewnić lepsze zrozumienie otaczającego świata, przedmiotów, fizyki (choć zastosowanie jest szersze).
Polska odcięta od chipów
Prezentacja CEO Jensena Huanga wywołuje poczucie zbliżania się do świata wykreowanego przez najlepszych twórców science-fiction. Pokazał ekscytujące możliwości rozwoju zarówno biznesu, jak i w życiu codziennym.
Prawdopodobnie nasz kraj nie będzie miał równych szans w tworzeniu nowego przemysłu, a jedynie będzie konsumentem.
Administracja Joe Bidena opublikowała limity dostępności do nowoczesnych chipów (NVIDIA jest firmą z USA) dla różnych krajów.
Polska znalazła się w grupie krajów z ograniczonym dostępem. Może sprowadzić maksymalnie 50 tysięcy chipów z opcją do 100 tysięcy. Uniwersytety i centra badawcze mogą złożyć uzasadnione zamówienie na 1700 chipów, nie wpływając na limit.
Większość krajów Europy Zachodniej i Skandynawii nie ma żadnych limitów.
Nie są wprost podane przyczyny. W portalu X trwa mocna dyskusja geopolityczna powiązana z tym tematem - dlaczego tak się stało?